caritas 2017

Szkolne Koło Caritas (2017r)

caritas 2015

Szkolne Koło Caritas (2015r)

Szkolne Koło Caritas (2014r)

Realizacja zadań Kościoła poprzez dzieła miłosierdzia we współczesnym świecie powinna przejawiać się między innymi w wychowaniu młodego pokolenia. Istotnym zadaniem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na drugiego człowieka, zwrócenie im uwagi na otaczający nas świat i możliwość jego zmiany na lepszy poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących. Szkolne Koło Caritas to organizacja młodzieżowa. Działa na terenie szkoły pod nadzorem Dyrekcji i włącza się na zasadzie wolontariatu w charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą działalność Caritas.

Cel główny Szkolnego Koła Caritas:

Głównym celem pracy Szkolnego Koła Caritas jest:
- praktyczna realizacja przykazania miłości bliźniego w odniesieniu do każdego, bez względu   na jego przekonania, czy wyznanie;
- uwrażliwienie na drugiego człowieka, na jego potrzeby, krzywdę i cierpienie;
- budowanie autentycznej wspólnoty ludzi, ukierunkowanej na wspólne dobro.

Cele szczegółowe:

• Praca w Szkolnym Kole Caritas:
    Uczy:
    - miłości bliźniego;
    - tolerancji i zrozumienia;
    - wspólnej zespołowej pracy;
    - poszanowania drugiego człowieka zwłaszcza potrzebującego pomocy;
    - wzajemnego zaufania i współodpowiedzialności;
    - podejmowania własnych inicjatyw;
    - budowania właściwej hierarchii wartości;
    - szukania okazji do czynienia dobra, czyli do konkretyzacji zadań miłości czynnej;
    Uwrażliwia na różne obszary ludzkiej biedy i krzewi ducha czynnej miłości bliźniego;
    Szerzy i pogłębia miłosierdzie;
    Kształtuje wrażliwość na potrzeby innych;
    Przyczynia się do wzrostu samodzielności i odpowiedzialności;
    Wzmacnia pożądane społecznie postawy;

Obszary działania:

• środowisko szkolne- a w nim np. koleżanka lub kolega potrzebujący wsparcia materialnego lub duchowego,
  • środowisko lokalne -a w nim np. ktoś samotny, chory, niepełnosprawny;
  • parafia- a w niej ścisła współpraca z Parafialnymi Zespołami Caritas  w podejmowaniu dzieł Miłosierdzia oraz czynny udział w życiu Kościoła.

W Zespole Szkół w Górnie Szkolne Koło Caritas działalność swą rozpoczęło w 2006r. Inicjatorami powołania SKC byli:  Dyrektor p. mgr Lucyna Perlak, p. katechetka mgr Marta Perlak oraz ks. Rafał Majerski. W kolejnych latach szkolnych opiekę nad działalnością Koła sprawowali:

- 2007/2008 p. mgr  Marta Perlak, ks. Rafał Majerski

- 2008/2009 p. mgr Sylwia Chorzępa,  ks. Rafał Majerski

- 2009/2010 p. mgr Maria Rembisz, p. mgr Agnieszka Kołodziej, ks. Marek Wygonik

- 2010/2011 p. mgr Maria Rembisz,   p. mgr Agnieszka Kołodziej, p. mgr Anna Kasprzak, p. mgr Bożena Oczkowska, ks. Marek Wygonik

- 2011/2012 p. mgr  Bożena Oczkowska, p. mgr Agnieszka Kołodziej, p. mgr Teresa Wiktor, ks. Marek Wygonik

- 2012/2013 p. mgr Joanna Ożóg, p. mgr Aleksandra Piróg, ks. Marek Wygonik

- 2013/2014 p. mgr Joanna Ożóg, p. mgr Aleksandra Piróg, ks. Marek Wygonik

- 2014/2015 p. mgr Joanna Ożóg, ks. Rafał Brettschneider

- 2015/2016 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Marta Perlak

- 2016/2017 p. mgr Aleksandra Piróg

zdrowe koktajle 2018Wolontariusze koła Caritas zorganizowali szkolną akcję „Zdrowe koktajle” w celu zebrania funduszy na rzecz chorych Dzieci z Hospicjum w Rzeszowie. Przygotowane przez uczennice koktajle cieszyły się dużym powodzeniem, dzięki czemu udało się zebrać kwotę w wysokości 214zł.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim zaangażowanym ww. akcję.

Opiekunowie SKC

camera-logo3.jpg

galaretkowa akcja skc 20186 kwietnia wolontariusze SKC zorganizowali sprzedaż galaretek z owocami, w celu pozyskania funduszy na zakup artykułów pierwszej potrzeby niezbędnych dla dzieci z rzeszowskiego hospicjum. Młodzieży udało się uzbierać 320zł.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wolontariuszy, którzy w domu przygotowali pyszne galaretki, a także do uczniów i nauczycieli, którzy je zakupili.

„Razem możemy więcej…”

Opiekunowie SKC