alt

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK przy ZS im. Ks. M. Lachora w Górnie zostało założone 14 września 2005r.

OPIEKUN -  mgr Janusz Wołcz

Tutaj - kliknij a zobaczysz zdjęcia z wszystkich dotychczasowych wycieczek. Drugi link - tutaj  

221017 wycieczka

221017 wycieczka Warszawa

Uczniowie kl. 7 i 8 wraz z wychowawcami (p. J.Wołczem i p. I.Chudzik) zwiedzali Warszawę. P. Wołcz –  kierownik wycieczki zaplanował bardzo bogaty program. Wycieczkę rozpoczęliśmy śladami bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”. Przewodnik przybliżył uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również elementy historii okupowanej Warszawy i jej mieszkańców. Odwiedziliśmy miejsca pamięci: Cmentarz Powązki Wojskowe, miejsce wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki. Przewodnik wskazał również groby zasłużonych ludzi polityki, sztuk, nauki i sportu.

altW dniach 8-9 października (sobota, niedziela) 2011 r. odbyła się wycieczka do Zakopanego i Szczawnicy.

W przeddzień wyjazdu prognozy telewizyjne i internetowe nie zachęcały do wyjazdu. Po wielu tygodniach ciepłej i słonecznej  pagody miało nastąpić załamanie. W piątkowy deszczowy i chłodny wieczór  zadzwonił znajomy przewodnik tatrzański z informacją, że w Zakopanem leży prawie 10cm śniegu. Przez moment pojawiła się myśl, czy jechać, ale pogoda zawsze jakaś jest, skoro nie mamy na nią wpływu, trzeba tyko umieć się do niej dostosować. Poza tym prawdziwym turystom nie straszny śnieg, wiatr, czy deszcz. Gdy wyjeżdżaliśmy o 4.00 rano humory były kiepskie, gdyż  nadal padało. Plan rezerwowy przewidywał, że czas przeznaczony na zwiedzanie Zakopanego spędzimy w aqua  parku. Pierwszy raz w ciągu sześciu lat, od kiedy jeździmy na wycieczki ze Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego, tak nas pogoda nastraszyła. Jednak im bliżej celu, tym więcej pojawiało się słońca, a coraz mniej chmur na niebie. W okolicach Krościenka podziwialiśmy wzgórza pokryte śniegiem, od których odbijały się promienie wschodzącego słońca.

Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne
w ZS im. ks. M. Lachora w Górnie

Dlaczego turystyka i krajoznawstwo?

altPierwsze polskie ministerstwo oświaty, czyli Komisja Edukacji Narodowej  działająca w latach 1773- 1794 przyjęła zasadę o tym, że uczniowie najpierw powinni poznać swój kraj, a potem sąsiedzkie bliskie. Powstała wtedy też dewiza, że Świat takich nauczycieli chwalił i chwali, którzy ucząc chodzili, a chodząc nauczali. W 1919 r. przy Oddziale Krakowskim Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego utworzono Sekcję Kół Krajoznawczych Młodzieży Szkolnej i Pozaszkolnej, już w 1920 r. podobne sekcje powstały w Łodzi, we Lwowie i w Wilnie. Pierwsze koło w szkole powszechnej powstało w 1925 r. w Piaskach Luterskich pod Lublinem. Pierwsze domy wycieczkowe dla wycieczek szkolnych i ludowych powstały: w Krakowie (1919 r.), w Zakopanem (1922 r.),w Warszawie (1923 r.), we Lwowie (1922 r.), w Poznaniu (1923 r.). Obecnie PTTK posiada 200 obiektów turystycznych o prawie 20 tys. miejsc noclegowych. Najstarsze w Polsce schroniska, to położone w Dolinie Roztoki, czy nad Morskim Okiem i najwyżej położone, powyżej 1500 m n.p.m. schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

SKKT w ZS im. ks. M. Lachora w Górnie istnieje już od sześciu lat, zostało założone we wrześniu 2005 r. i od tamtej pory organizowane są wycieczki dla uczniów naszego gimnazjum. Tradycją stało się, że końcem września lub początkiem października wyjeżdżamy do Zakopanego.