Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne
w ZS im. ks. M. Lachora w Górnie

Dlaczego turystyka i krajoznawstwo?

altPierwsze polskie ministerstwo oświaty, czyli Komisja Edukacji Narodowej  działająca w latach 1773- 1794 przyjęła zasadę o tym, że uczniowie najpierw powinni poznać swój kraj, a potem sąsiedzkie bliskie. Powstała wtedy też dewiza, że Świat takich nauczycieli chwalił i chwali, którzy ucząc chodzili, a chodząc nauczali. W 1919 r. przy Oddziale Krakowskim Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego utworzono Sekcję Kół Krajoznawczych Młodzieży Szkolnej i Pozaszkolnej, już w 1920 r. podobne sekcje powstały w Łodzi, we Lwowie i w Wilnie. Pierwsze koło w szkole powszechnej powstało w 1925 r. w Piaskach Luterskich pod Lublinem. Pierwsze domy wycieczkowe dla wycieczek szkolnych i ludowych powstały: w Krakowie (1919 r.), w Zakopanem (1922 r.),w Warszawie (1923 r.), we Lwowie (1922 r.), w Poznaniu (1923 r.). Obecnie PTTK posiada 200 obiektów turystycznych o prawie 20 tys. miejsc noclegowych. Najstarsze w Polsce schroniska, to położone w Dolinie Roztoki, czy nad Morskim Okiem i najwyżej położone, powyżej 1500 m n.p.m. schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

SKKT w ZS im. ks. M. Lachora w Górnie istnieje już od sześciu lat, zostało założone we wrześniu 2005 r. i od tamtej pory organizowane są wycieczki dla uczniów naszego gimnazjum. Tradycją stało się, że końcem września lub początkiem października wyjeżdżamy do Zakopanego.

Na pierwsze wycieczki jeździliśmy pociągiem co stanowiło wielkie wyzwanie, gdyż musieliśmy nie tylko być bardzo dobrze zorganizowani, ale też cierpliwi i wytrzymali, ponieważ podróż odbywała się w godzinach nocnych. Wyjeżdżając z  Rzeszowa o 23.00 na miejsce docieraliśmy dopiero przed 9 rano, mając po drodze przesiadkę na stacji Kraków- Płaszów, na którą czekaliśmy ponad cztery godziny. To nie koniec braku wygód, przed uczniami pojawiał się dylemat, czy chłodną noc spędzić na obskurnym peronie, czy w poczekalni dworcowej razem z bezdomnymi, co łączyło się z niemiłym zapachem. Wybierali to pierwsze. Jednak widok o poranku  budzącego się Zakopanego oraz górskie rześkie powietrze wynagradzało wszystkie niewygody i dodawało sił i motywacji do korzystania z uroków Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wprawdzie zdarzyło się raz, że zauroczony uczeń zapomniał zabrać bagażu z pociągu i zorientował się dopiero, gdy uszliśmy kilkaset metrów. Szybki powrót i w ostatniej chwili zdążyliśmy odzyskać plecak, bo pociąg miał już odjeżdżać. Wychodząc na szlaki górskie zawsze korzystamy z usług przewodnika  tatrzańskiego, który zapewnia bezpieczeństwo, a także potrafi doskonale przybliżyć uczniom historię znanych i zasłużonych ludzi dla Zakopanego oraz ważnych i ciekawych miejsc.

Obecnie naszym środkiem transportu jest bus, czyli niezależność, wygoda i krótszy czas w jakim pokonujemy drogę. Jedynym, ale znaczącym minusem jest większy koszt. Jeżdżąc pociągiem byliśmy skazani na przebywanie jedynie w Zakopanem. Korzystając z busa jesteśmy bardziej mobilni i na drugi dzień często  jeździmy w Pieniny zdobywając masyw „Trzy Korony”-  najwyższy szczyt Okrąglica (982m n.p.m.), z której roztacza się przepiękna panorama i  „Sokolicę”,  która opada 307- metrowej wysokości urwiskiem w stronę Dunajca. Zwiedzaliśmy również ruiny zamków okolicznych miejscowości: Czorsztyn i Niedzicę oraz Szczawnicę- znane uzdrowisko. Obecnie czynne jest tam sześć źródeł wody mineralnej: Stefan, Magdalena, Jan, Szymon, Wanda i Pitoniakówka. Nam najbardziej smakował Stefan.   

Wycieczki dwu i trzy dniowe, które odbyły się w ciągu ostatnich sześciu lat:

 • Zakopane 3-5.10.2005 r.
 • Zakopane 6-8.10.2006 r.
 • Kazimierz Dolny 13.06.2007 r.
 • Zakopane 28-30.09.2007 r.
 • Szczawnica, Niedzica 3-4.06.2008 r.
 • Zakopane 3-4.10.2009 r.
 • Zakopane, Szczawnica 19-21.09.2010 r.
 • Zakopane, Czorsztyn 1-2.06.2011 r.
 • Zakopane, Szczawnica 8-9.10.2011 r.

Turystyka i krajoznawstwo odgrywają ogromną rolę wychowawczą- kształtują pozytywne cechy charakteru oraz zasady współżycia i współdziałania w grupie koleżeńskiej. Są doskonałymi formami wypoczynku, wyrabiają nawyk racjonalnego i pożytecznego spędzania czasu wolnego. Regenerują siły do pracy w szkole, podnoszą sprawność fizyczną, uczą wytrwałości i współzawodnictwa, integrują grupę. Zbliżają człowieka do naturalnych warunków przyrody.

Wszystkie wycieczki SKKT w ZS im. ks. M. Lachora w Górnie odbyły się dzięki wsparciu  „PRZYJACIÓŁ” naszej szkoły. Są to sponsorzy, którzy bezinteresownie wspomagają finansowo opłacając: nocleg, część transportu, przewodnika tatrzańskiego czy ofiarowują prowiant na kolację i śniadanie.

Nasi sponsorzy:

 • Zarząd firmy „SMAK” w Górnie: Mieczysław Miazga, Kazimierz Smolak, Eugeniusz Bernat.
 • Firma „STYROBUD” w Trzebosi: Bogdan, Krzysztof, Tomasz Radomscy.
 • Właściciel firmy „TT- BRUK” w Górnie: Tadeusz Tupaj.
 • Właściciel sklepu „ABC” w Górnie: Zygmunt Krawczyk.

Serdecznie dziękujemy za bezinteresowny dar serca- uczestnicy wycieczek.

 

Janusz Wołcz