W tym roku szkolnym (2016/2017) klasa 3 szkoły podstawowej Zespołu Szkół im. ks. M. Lachora w Górnie zakwalifikowała się do programu edukacyjnego pod nazwą „Zdrowe - nietrudne” (#zdrowenietrudne). Jest to już druga edycja programu, którego organizatorem jest Spółka KUPIEC z o.o. Celem programu jest propagowanie wśród dzieci zdrowego sposobu odżywiania, oraz nauka zdrowego odżywiania, w szczególności wykreowanie wśród dzieci przeświadczenia, że racjonalne odżywianie się ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, zaś nauka o zdrowym żywieniu może stanowić atrakcyjną formę czasu wspólnie spędzonego w szkole. Uczniowie klasy 3 z wielkim entuzjazmem przystąpili do Programu „Zdrowe - nietrudne”.

IMG_0018.JPGW dniu 03.02.2017r. – odbyły się pierwsze zajęcia edukacyjne zatytułowane „Mocne kości to podstawa”, na których uczniowie dowiedzieli się „dlaczego trzeba gimnastykować się; po co człowiekowi potrzebny jest szkielet?”. Na zajęciach dzieci obejrzały w Internecie krótki film, w którym pani dietetyczka wyjaśniła, „Co to jest wapń? ”oraz oglądały zdjęcia rentgenowskie układu kostnego człowieka. Wykonywały zadania w Kartach Pracy, w których utrwalono zagadnienie „Rola wapnia i fosforu dla człowieka”. Największą frajdą dla dzieci była cześć kończąca zajęcia- przygotowywanie zdrowej przekąski „Kremu trójkolorowego”.

IMG_0177 (2).JPG14 lutego 2017r. – „Walentynki” – „Dzień Zakochanych” – klasa 3 urządziła zabawę walentynkową pt. „Organizujemy karnawałowe przyjęcie”. Celem warsztatów pod hasłem: „Zdrowe - nietrudne” (#zdrowenietrudne), było poszerzenie wiedzy o tradycjach i zwyczajach karnawałowych, rozwijanie twórczej aktywności oraz udział dziecka w różnych zabawach. Zadaniem dzieci było przygotowanie na ten czas ciekawego stroju karnawałowego oraz poczęstunku. Z dużym zaangażowaniem przystąpiły do wykonania tego zadania. Podzieleni na grupy przygotowywały następujące karnawałowe smakołyki: wafle z serkiem, trufle z kaszy jaglanej i koktajle owocowe. Ciekawa formą było tez uzupełnienie karty pracy.

28 lutego 2017r. kolejna lekcją z cyklu: „Zdrowe - nietrudne” (#zdrowenietrudne) był temat „Zdrowie bierze się z brzucha”, której celem było przybliżenie dzieciom, a zarazem zrozumienie następujących pojęć: probiotyki, prebiotyki, błonnik, a także kształtowanie nawyków regularnego i zdrowego spożywania posiłków oraz poznanie produktów zawierających błonnik. Na zajęciach dzieci zobaczyły krótki film: „co to jest błonnik”, a także wykonały doświadczenie z błonnikiem. Do przygotowania zdrowych przekąsek wykorzystały produkty firmy „Kupiec”, a były to: m.in. „Praliny jaglano-kakaowe”. W ciągu dnia najsmaczniejsza przekąska dla dziecka jest deser, wiec wykorzystałam scenariusz warsztatów kulinarnych „Zdrowy deser”. Dzieci z ochota przystąpiły w grupach do zrobienia: sałatki owocowej z płatkami owsianymi, musu owocowego z otrębami i koktajlu owocowego. Po degustacji wykonywanych przez nie same przysmaków, stwierdziły, że owocowy, zdrowy posiłek może z pewnością zastąpić słodki batonik i jest równie smaczny.

IMG_0482.JPG21.03.2017r. trzy zespoły wykonywały deser z kaszy jaglanej, maślanki i owoców- krem bananowy, krem z mrożonych truskawek, krem z mrożonych jagód. Wszystkim dzieciom bardzo smakował własnoręcznie przygotowany smakołyk, (czego efektem są zamieszczone zdjęcia). Zajęcia podsumowano krótką pogadanka o sposobie dbania o kości, prawidłowej postawie ciała, gimnastyce i zdrowym odżywianiu.

WP_20170608_08_40_41_Pro.jpg8 czerwca 2017r. odbyły się zajęcia pt. „Ekowkręcony”. Uczniowie na podstawie doświadczeń i obserwacji dowiedzieli się „Co to jest prąd elektryczny?”, „Jak należy bezpiecznie obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi?” Ostatnim punktem zajęć było wykonywanie przez dzieci pysznej lemoniady i zielonej pasty dobrej dla oczu.

 

camera logo3

policjant 2017Dnia 9 czerwca 2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem Policji Komendy Miejskiej w Rzeszowie- wydział Prewencji. Mł. asp. p. Tomasz Surowiak skierował do uczniów wykład dotyczący zagrożeń w sieci, odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz bezpieczeństwa w czasie wakacji.

camera logo3

warszawa 2017W dniach 6-7 czerwca 2017r. odbyła się wycieczka do Warszawy zorganizowana przez panie Małgorzatę Kot – Nowicką i Aleksandrę Piróg. W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy Cmentarz Powązkowski gdzie zobaczyliśmy miejsca pochówku wielu wybitnych postaci życia publicznego. Następnie udaliśmy się na spacer po warszawskiej starówce aby obejrzeć Plac Zamkowy z kolumną króla Zygmunta III Wazy, mury obronne z Barbakanem, pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki. Dzień zakończyliśmy zwiedzeniem wystawy w podziemiach zamku królewskiego pt. „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego”. Jest to pierwsza  w dziejach Zamku wystawa o tak nietypowej formule, będącej przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spaceru po Parku Łazienkowskim. Potem udaliśmy się na zaproszenie Pana posła Mieczysława Miazgi do budynku polskiego Sejmu. Uczestniczyliśmy w obradach sejmowych zasiadając w wyznaczonym miejscu dla publiczności, a potem poznaliśmy rozkład budynków parlamentarnych oraz pracę Pana posła w licznych komisjach i podkomisjach sejmowych.

Kolejnym etapem wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza oraz położony bezpośrednio za nim Ogród Saski z piękną XIX w. fontanną. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki - najwyższego zabytku w Warszawie, gdzie punktem kulminacyjnym był wjazd na XXX piętro z tarasem widokowym, skąd oglądaliśmy panoramę Warszawy.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana posła Mieczysława Miazgi za zaproszenie młodzieży z Górna do polskiego parlamentu, a także za dofinansowanie kosztów naszej wycieczki.

camera logo3

dzien mamy 201726 maja 2017r. o godzinie 10.00 uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej zaprosili do Domu Kultury swoich wspaniałych i ukochanych rodziców. Zaproszeni goście zajęli miejsca przy stołach, uroczystość rozpoczęła się od powitania Mam i tatusiów przez panią dyrektor naszej szkoły, mgr Teresę Surdykę. Następnie uczniowie z klasy pierwszej i drugiej pięknie recytowali wiersze i złożyli okazjonalne życzenia, które były przeplatane piosenkami (przygotowanymi przez panie wychowawczynie - mgr B. Tupaj i mgr H. Godek). Następnie zaproszeni goście obejrzeli spektakl teatralny pt. „Czerwony Kapturek”, przygotowany przez uczniów z klasy trzeciej, pod kierunkiem pani wychowawczyni mgr K. Chmiel. Po zaśpiewaniu kochanym rodzicom: „Sto lat”, ich pociechy wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. podczas tej wyjątkowej chwili pojawiły się łzy wzruszenia i uśmiech na twarzach wszystkich obecnych. Tradycyjnie pojawił się także słodki poczęstunek, który ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy !

Katarzyna Chmiel

camera logo3

KONKURS „PIERWIASTKI   ŻYCIA” im. dr Eugeniusza Bernata

pod honorowym patronatem Firmy Smak w Górnie
oraz Posła na Sejm RP inż. Mieczysława Miazgi

pierwiastki.jpg.png

konkurs pierwiastki zycia 2017

IX edycja Powiatowego Konkursu biologiczno – chemicznego PIERWIASTKI ŻYCIA pod hasłem „Powietrze to życie”, odbyła się 10 maja 2017 r. w Zespole Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie i zgromadziła 30 uczniów z 8 gimnazjów (Sokołów Młp., Trzeboś, Wólka Niedźwiedzka, Nienadówka 1, Nienadówka 2, Łowisko, Kamień i Górno). Organizatorami imprezy byli nauczyciele zespołu matematyczno – przyrodniczego gimnazjum w Górnie: mgr Małgorzata Maziarz, mgr Krystyna Gumienny, mgr Sylwia Chorzępa, mgr Monika Łach, mgr Anna Marszał, oraz mgr Aleksandra Piróg. Gośćmi honorowymi konkursu byli: mgr Sławomir Spaczyński przedstawiciel Biura Poselskiego Posła na Sejm RP inż. Mieczysława Miazgi, Burmistrz Miasta i Gminy Sokołów Młp. – mgr Andrzej Ożóg, Sołtys Wsi Górno – pan Andrzej Krawiec oraz przedstawiciel Rady Rodziców – pani Barbara Stępień. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała mgr Teresa Surdyka – Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie.

Zmagania konkursowe składały się z trzech części. W pierwszej każdy z uczniów przygotował pracę plastyczną (plakat, tablicę informacyjną, reklamę), prezentację multimedialną lub rozprawkę na temat „Powietrze to życie”. W części drugiej uczestnicy rozwiązywali zadania testowe teoretyczne i obliczeniowe, w których sprawdzana była wiedza z dziedziny chemii i biologii. Część trzecią stanowiły zadania praktyczne rozwiązywane w grupach.

Oczekiwanie na werdykt jury umilił wszystkim film pt: „Szkolni dręczyciele” przygotowany przez uczniów klasy trzeciej pod kierunkiem p. mgr Aleksandry  Piróg.

Jury w składzie:

mgr Małgorzata Maziarz – nauczyciel chemii

mgr Barbara Kapuścińska – nauczyciel chemii

mgr Krystyna Gumienny – nauczyciel biologii

mgr Lucyna Perlak – nauczyciel języka polskiego

mgr Barbara Tupaj - nauczyciel plastyki

mgr Dariusz Kosak – nauczyciel plastyki

mgr Jacek Rembisz – nauczyciel informatyki

mgr Monika Łach – nauczyciel matematyki

mgr Sylwia Chorzępa – nauczyciel matematyki

po zsumowaniu punktów z trzech części wyłoniło zwycięzców konkursu.

I miejsce – Patrycja Wąsik z Zespołu Szkół w Wólce Niedźwiedzkiej,

II miejsce – Paweł Surdyka z Zespołu Szkół im. ks. M. Lachora w Górnie.,

III miejsce – Wiktoria Hudela z Zespołu Szkół w Sokołowie Młp,

IV miejsce – Aleksandra Chorzępa z Zespołu Szkół nr 1 w Nienadówce.

Oprócz tego jury przyznało następujące wyróżnienia:

Wyróżnienie za najciekawszą prezentację – Karolina Bąk z Zespołu Szkół w Łowisku,

Wyróżnienie za najładniejszy plakat – Wiktoria Hudela z Zespołu Szkół w Sokołowie Młp.,

Wyróżnienie za najlepszą reklamę – Izabela Osetek z Zespołu Szkół w Wólce Niedźwiedzkiej,

Wyróżnienie za najciekawszą tablicę informacyjną – Aleksandra Chorzępa z Zespołu Szkół nr 1 w Nienadówce,

Wyróżnienie za najlepszą rozprawkę – Natalia Pikor z Zespołu Szkół w Trzebosi,

Wyróżnienie za najlepszy wynik na teście – Patrycja Wąsik z Zespołu Szkół w Wólce Niedźwiedzkiej,

Wyróżnienie za najwyższy wynik z części praktycznej – Klaudia Ożóg z Zespołu Szkół Nr 2 w Nienadówce, Aleksandra Boguń z Zespołu Szkół w Łowisku, Wiktoria Hudela i Anna Rembisz z Zespołu Szkół w Sokołowie Młp.

Na zakończenie wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy, zasponsorowane przez firmę Smak oraz przez pana Posła inż. Mieczysława Miazgę.

M. Maziarz

camera logo3