WITAMY NA STRONIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

ZESPOŁU SZKÓŁ IM. KS. MIECZYSŁAWA LACHORA

W GÓRNIE

 

alt Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, 
a biblioteka to świątynia jego myśli. 
                                        Cyceron

 

Nieodłącznym elementem każdej szkoły jest biblioteka, czyli pracownia służąca realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy. Przy Zespole Szkół w Górnie biblioteka szkolna funkcjonuje od 1947 roku.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 9000 woluminów (książki, broszury, podręczniki). Posiadamy aktualny zbiór lektur szkolnych oraz bogaty księgozbiór podręczny. Księgozbiór podręczny zawiera encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki, albumy, leksykony, albumy. Biblioteka  prenumeruje czasopisma: Victor Gimnazjalista, Kurier Sokołowski, Głos Nauczycielski, Kwartalnik Edukacyjny, Biblioteka w  Szkole. Dostępne są także archiwalne numery czasopism: Młody Technik, Aura, Eko - Świat, Mówią Wieki, Świerszczyk, Przyroda Polska. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i mogą swobodnie wybierać książki i czasopisma.

Zapraszamy do naszej biblioteki w godzinach:

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

 

11.00 – 13.30

 J. Ożóg

 

8.10 - 13.30

J. Ożóg

 

 

11.00 – 13.30

J. Ożóg

 

11.00 – 13.30

J. Ożóg

 

 

8.10 - 15.20

J. Ożóg

Przy bibliotece działa Koło Biblioteczne, do którego należą uczniowie zainteresowani książką, czytelnictwem oraz wykazujący chęć uczestnictwa w działalności biblioteki. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu.

mgr Joanna Ożóg

pdf Regulamin biblioteki

Koło Biblioteczne Zespołu Szkół w Górnie na Facebooku. Zapraszamy !!!

Znalezione obrazy dla zapytania koło biblioteczne gif facebook

210610 plakat cała Polska czyta dzieciom 

Biblioteka Szkolna włączając się w krajowe obchody Tygodnia Czytania Dzieciom zaprosiła przedszkolaków na spotkanie czytelnicze.

1 czerwca w Bibliotece Szkolnej przedszkolaki w bajkowej scenerii wysłuchały bajek: „Kot w butach” i „Królewna Śnieżka”. Bajki przeczytały uczennice klasy 6 przebrane w kolorowe stroje. Dzieci z uwagą i zaciekawieniem wysłuchały czytanych bajek, a także chętnie dzieliły się swoimi opiniami i wrażeniami o przygodach bohaterów. Następnie nauczyły się krótkiego wierszyka:

 

„Czytać bajki dobrze rano,

a najlepiej na dobranoc.

Tato, mamo weź książeczkę

I poczytaj mi bajeczkę.”

 

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki.

Zachęcam wszystkich rodziców, rodzeństwo i dziadków do czytania dzieciom. To najpiękniejszy i najwartościowszy prezent jaki możemy im ofiarować.

Rodziców zapraszam do zapoznania się z prezentacją: „ Wpływ czytania na rozwój dziecka”.

A wszystkie dzieci zapraszam do obejrzenia teatru Kamishibai.

Teatr Kamishibai "Brzydkie Kaczątko" - link

 Powerpoint-2016.png Prezentacja "Wpływ czytania na rozwój dziecka" - do otwarcia wymagany jest program PowerPoint

video_icon.png  Prezentacja "Wpływ czytania na rozwój dziecka" w pliku video

210524 poranek poetycki

24 maja w Bibliotece Szkolnej odbył się „Wiosenny poranek poetycki – wiersze Joanny Kulmowej”.

Podczas poranku uczniowie poznali życie i twórczość Joanny Kulmowej. Chętni uczniowie zaprezentowali wiersze poetki pt.: „Marzenia”, „Bibi i wiosna”, „Wołanie pociągów”, „Lampucha”, „Wieszająk” Podczas spotkania wręczono uczniom nagrody za prace plastyczne złożone na konkurs czytelniczo-plastyczny pt. ”Kulmowa dzieciom”. 

Dnia 18 maja jury w składzie: Joanna Ożóg, Katarzyna Bethoon przyznała nagrody główne uczniom: klasy 0 (1 osoba), klasy 1 (2 osoby), klasy 2 (3 osoby), klasy 3 (1 osoba).

Drobne nagrody otrzymało czterech uczniów klasy 1 i dwie uczennice klasy 2.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Joanna Ożóg

camera-logo3.jpg

grafika z tekstem wychowanie przez czytanie

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym realizowała Program Wychowanie Przez Czytanie, którego celem jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocję czytelnictwa i wartościowej literatury. Uczniowie na zajęciach zapoznali się z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez lekturę opowiadań znanych polskich autorów ze zbioru „Gorzka Czekolada”. Na zajęciach rozmawiali również na temat wartości moralnych oraz skutkach ich stosowania bądź zaniechania w życiu. Uczniowie klasy 5: Piotr Piróg, Sebastian Cisek, Rafał Piersiak przygotowali krótki film na temat wartości: szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, który wskazuje jak należy traktować drugiego człowieka. Film jest także pracą konkursową w Programie Wychowanie Przez Czytanie. Zapraszamy do obejrzenia.

Joanna Ożóg

Aleksandra Piróg

Ks. Jakub Dzierżak

 galeria zdjęć  

210324 tolkien

25 marca obchodzony jest na całym świecie Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji zachęcam wszystkich uczniów klas V - VIII, aby w tym  dniu przeczytali chociaż fragment powieści najpopularniejszego pisarza fantasy.

John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy. Największą popularność przyniosły mu książki, których akcja odbywa się w świecie Śródziemia, jak ”Hobbit” czy trylogia ”Władcy pierścieni”. Znajomość starych języków, podań i legend skandynawskich ludów, a także zainteresowanie różnymi kulturami oraz bogata wyobraźnia pomogły pisarzowi stworzyć niepowtarzalne dzieła. Powieści zostały zekranizowane i stały się jeszcze bardziej popularne na całym świecie. 

Zachęcam do czytania i życzę miłej lektury !

                                                                                 Joanna Ożóg

Dzień Czytania Tolkiena. Sprawdź, ile wiesz o krasnoludach i hobbitach

"RUDY JILL I JEGO PIES" - audiobook

"HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM" - audiobook

210319 dzien wrobla 2

20 marca na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wróbla. Celem święta jest zwrócenie uwagi na znaczne zmniejszanie się populacji tego gatunku w ostatnich latach. Ptak ten jest od wieków bliskim sąsiadem człowieka. Mały, niepozorny, szary ptaszek jest od dawna naszym towarzyszem, a jego wygląd i sposób poruszania się sprawił, że postrzegamy go jako sympatycznego i wesołego ptaszka. Wróble są bohaterami wielu piosenek i bajek. Najbardziej znane wróbelki to: Elemelek i Ćwirek. Elemelek jest bohaterem wierszowanych bajek autorstwa Hanny Łochockiej : „O wróbelku Elemelku”. Ćwirek to postać filmowa, wystąpił w 39 odcinkach animowanego serialu dla dzieci „Przygód kilka wróbla Ćwirka”. Zachęcam rodziców, aby wykorzystali Dzień Wróbla do wspólnego czytania z dziećmi przygód wróbelka Elemelka. Warto też wybrać się na spacer, aby poszukać wróbli , przyjrzeć się im, a później razem wykonać pracę plastyczną. Życzę wszystkim miłej lektury.

                                                                                                                                          Joanna Ożóg  

Z bajką przez świat: "O wróbelku Elemelku", tom I - O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku - (przygoda 8 (zbajkaprzezswiat.blogspot.com)

Jan Brzechwa Rozrzutny wróbel.wmv - Bing video

Przygód kilka wróbla Ćwirka Jedynak odc 05 - Bing video

camera-logo3.jpg Dzień Wróbla w klasie pierwszej