WITAMY NA STRONIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

ZESPOŁU SZKÓŁ IM. KS. MIECZYSŁAWA LACHORA

W GÓRNIE

alt Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,
a biblioteka to świątynia jego myśli.
                                        Cyceron

Nieodłącznym elementem każdej szkoły jest biblioteka, czyli pracownia służąca realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy. Przy Zespole Szkół w Górnie biblioteka szkolna funkcjonuje od 1947 roku.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 9000 woluminów (książki, broszury, podręczniki). Posiadamy aktualny zbiór lektur szkolnych oraz bogaty księgozbiór podręczny. Księgozbiór podręczny zawiera encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki, albumy, leksykony, albumy. Biblioteka  prenumeruje czasopisma: Victor Gimnazjalista, Kurier Sokołowski, Głos Nauczycielski, Kwartalnik Edukacyjny, Biblioteka w  Szkole. Dostępne są także archiwalne numery czasopism: Młody Technik, Aura, Eko - Świat, Mówią Wieki, Świerszczyk, Przyroda Polska. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i mogą swobodnie wybierać książki i czasopisma.

Zapraszamy do naszej biblioteki w godzinach:

J. Ożóg

Przy bibliotece działa Koło Biblioteczne, do którego należą uczniowie zainteresowani książką, czytelnictwem oraz wykazujący chęć uczestnictwa w działalności biblioteki. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu.

mgr Joanna Ożóg

pdf Regulamin biblioteki

Koło Biblioteczne Zespołu Szkół w Górnie na Facebooku. Zapraszamy !!!

Znalezione obrazy dla zapytania koło biblioteczne gif facebook

220930 ogolnopolski dzien głosnego czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała dla dzieci.

29 września do biblioteki szkolnej zawitali uczniowie klasy 3 wraz z panią wychowawczynią Katarzyną Chmiel. Uczniowie pięknie przeczytali wybrane fragmenty ulubionych książek. Następnie młodzi czytelnicy wypożyczyli wiele ciekawych książek, aby w tym szczególnym dniu przeczytać je głośno w domu dla rodzeństwa, rodziców i dziadków.

W południe grupę „0” odwiedziła pani Joanna Ożóg, która przy pomocy Teatru Kamishibai przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Pinokio”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały przedstawianej bajki, chętnie dzieliły się wrażeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi głównego bohatera. Na pamiątkę spotkania otrzymały kolorowankę z podobizną Pinokia.

Grupę 5 -latków odwiedził uczeń klasy 3 Krzysztof Tupaj, który przeczytał swoim młodszym kolegom bajkę pt. „Trzy świnki”. Wszystkie dzieci z uwagą słuchały czytaną bajkę za co w nagrodę również otrzymały kolorowanki.

Przypominamy o wartościach głośnego czytania dzieciom:

- wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa,

- czytanie rozwija myślenie, pamięć i mowę dziecka,

- czytanie dostarcza wiedzy o otaczającym świecie, ludziach i przedmiotach,

- książki pomagają oswoić trudne tematy, pokonywać lęki.

Zachęcamy do wspólnego czytania nie tylko w tym dniu ale codziennie ... przynajmniej 30 minut.

Biblioteka Szkolna    camera-logo3.jpg

220930 projekt biblioteka

Uczniowie klasy 4 i 5 naszej szkoły zostali włączeni do udziału w III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. W tym roku szkolnym projekt „Zabawa sztuką” Dagmary Drabik otrzymał honorowy patronat  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji i Nauki. Głównymi celami projektu jest propagowanie sztuki, wspomaganie rozwoju dzieci, odkrywanie talentów i kreatywności uczniów. Program jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz podstawowymi kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 tj. „wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na dobro i piękno”. Projekt będzie realizowany w bieżącym roku szkolnym  na lekcjach plastyki oraz w bibliotece szkolnej.

Joanna Ożóg

220531 pasowanie na czytelnika

W maju uczniowie z Koła Artystyczengo przygotowali dla swoich młodszych kolegów z klasy I pasowanie na czytelnika. Uczniowie wcielili się w rolę Piratów i wraz ze swoim Kapitanem zabrali pierwszaków  na „Książkolandię”- cudowną wyspę pełną skarbów.  Przy pirackiej muzyce uczniowie kl. I zapoznali się z kodeksem młodego czytelnika i regulaminem biblioteki szkolnej, po czym zostali uroczyście pasowani przez Panią Dyrektor i Neptuna na czytelników biblioteki szkolnej. Na koniec pirackiej przygody otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz książki pt. „Pierwsze abecadło” ufundowane przez Instytut Książki. Spotkanie wywołało wśród uczniów wiele radości i z pewnością często będą odwiedzać Książkolandię czyli naszą bibliotekę szkolną.

camera-logo3.jpg                                    Joanna Ożóg

220520 konkurs recytatorski

20 maja odbyła się III edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas 0-3 organizowanym przez panią Joannę Ożóg. W konkursie udział wzięło 27 uczniów. Tematem tegorocznej edycji były wiersze o wiośnie. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się wspaniale, w specjalnie przygotowanych strojach zaprezentowali piękne polskie wiersze o wiośnie. Jury w składzie: Joanna Ożóg, Aleksandra Piróg oraz pani bibliotekarka Teresa Krasoń z Biblioteki Publicznej wyłoniła zwycięzców:

I miejsce Izabela Rembisz

II miejsce Piotr Maziarz, Ewa Ziemniak, Tomasz Wrzos

III miejsce Zuzanna Sakowska, Sylwia Jarosz, Anna Olechowska

Wyróżnienia otrzymali:

Aleksandra Sakowska

Kornelia Sarzyńska

Julian Makuch

Lena Gancarz

Sara Łach

Kamil Gumieniak

Antoni Słonina

Adam Piróg

Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody pocieszenia.

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

camera-logo3.jpg