WITAMY NA STRONIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

ZESPOŁU SZKÓŁ IM. KS. MIECZYSŁAWA LACHORA

W GÓRNIE

alt Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,
a biblioteka to świątynia jego myśli.
                                        Cyceron

Nieodłącznym elementem każdej szkoły jest biblioteka, czyli pracownia służąca realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy. Przy Zespole Szkół w Górnie biblioteka szkolna funkcjonuje od 1947 roku.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 9000 woluminów (książki, broszury, podręczniki). Posiadamy aktualny zbiór lektur szkolnych oraz bogaty księgozbiór podręczny. Księgozbiór podręczny zawiera encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki, albumy, leksykony, albumy. Biblioteka  prenumeruje czasopisma: Victor Gimnazjalista, Kurier Sokołowski, Głos Nauczycielski, Kwartalnik Edukacyjny, Biblioteka w  Szkole. Dostępne są także archiwalne numery czasopism: Młody Technik, Aura, Eko - Świat, Mówią Wieki, Świerszczyk, Przyroda Polska. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i mogą swobodnie wybierać książki i czasopisma.

Zapraszamy do naszej biblioteki w godzinach:

J. Ożóg

Przy bibliotece działa Koło Biblioteczne, do którego należą uczniowie zainteresowani książką, czytelnictwem oraz wykazujący chęć uczestnictwa w działalności biblioteki. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu.

pdf Regulamin biblioteki

Koło Biblioteczne Zespołu Szkół w Górnie na Facebooku. Zapraszamy !!!

Znalezione obrazy dla zapytania koło biblioteczne gif facebook

IMG_20170511_131208803_HDR.jpg

Cykl zajęć literackich z elementami biblioterapii dla uczniów klasy 3 SP dobiegł końca. Uczniowie poznali wiele ciekawych utworów (m.in. „Baśnie polskie”, „Legendy”, „Lekcje ze Stumilowego lasu”, „Brzydkie Kaczątko”). W nagrodę za zaangażowanie we wszystkie zajęcia uczniowie otrzymali małe nagrody. Na ostatnich zajęciach uczniowie spotkali się z Kamishibai – japońską sztukę opowiadania historii.

Literatura jest doskonałym narzędziem wychowawczym dlatego, że stanowi pretekst do rozmów. Wspólne czytanie książek i rozmowa o nich może być mądrym i łatwo dostępnym sposobem budowania silnej więzi z dzieckiem, może być siłą pobudzającą intelekt i wyobraźnię, może rozwijać ambicje twórcze i stawiać wymagania. Dlatego też zachęcam rodziców do wspólnego czytania z dziećmi, bowiem rozmowy o przeczytanych książkach to najciekawsze, najgłębsze rozmowy z dziećmi.

Joanna Ożóg

pasowanie na czytelnika 2017Na początku maja w bibliotece szkolnej dokonano uroczystego pasowania uczniów klasy 1 SP na czytelnika biblioteki. To ciekawe spotkanie przygotowały uczennice z klasy 5 SP z Koła Bibliotecznego – Barbara Radomska, Izabela Gut, Łucja Skwira, Klaudia Skomro. Dziewczęta wcieliły się w rolę piratów i zabrały Pierwszaków na wyjątkową wyspę „Książkolandię” w poszukiwania skarbu. Po wielu poszukiwaniach odnaleziono cenny skarb – piękne, ciekawe książki. Na wyspie dzieci poznały Pannę Wodną i Neptuna. Panna Wodna wraz z piratami sprawdzała wiedzę uczniów dotyczącą literatury dziecięcej. Jak się okazało, Pierwszaki świetnie znały większość baśni i bajek, za co w nagrodę otrzymywały cukierki i naklejki. Na koniec spotkania Neptun – Król Morza Wiedzy poprosił uczniów o złożenie przyrzeczenia. Następnie wspólnie z p. dyr. Teresą Surdyką dokonali uroczystego pasowania każdego ucznia na czytelnika biblioteki szkolnej. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki do książki oraz zeszyciki w których będą wpisywać wszystkie wypożyczone książki z naszej biblioteki. Na koniec roku szkolnego dla ucznia, który najwięcej wypożyczy i przeczyta książek przewidziana jest nagroda.

Zapraszam wszystkich pierwszaków do jak najczęstszego odwiedzania naszej kolorowej wyspy Książkolandii, czyli Biblioteki Szkolnej.

camera logo3

IMG_20170428_102633737.jpg

28 kwietnia 2017 roku klasa 1 SP odwiedziła Bibliotekę Szkolną. Uczniowie mieli okazję spotkać się z nowatorską sztuką opowiadania historii - teatrem Kamishibai. Teatr Kamishibai to teatr obrazkowy, dosłownie sztuka teatralna na papierze. Jest to tradycyjna japońska sztuka czytania/opowiadania, która wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą skrzynką – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych. W ten wyjątkowy sposób uczniowie poznali bajkę „Franklin i superbohater”. Dzieci chętnie słuchały czytanej bajki. Magiczne spotkanie z Kamishibai wywarło na uczniach duże wrażenie. Po przeczytaniu bajki uczniowie sami próbowali opowiadać historię korzystając z „tajemniczej skrzynki”. Ilustracje do bajki namalowała uczennica klasy II A gimnazjum Aleksandra Zybura – za co serdecznie dziękuję.

IMG_20170428_102731680.jpg

kolo biblioteczne odwiedza przedszkolakow 2017

Uczennice z Koła Bibliotecznego z klasy 4 SP po raz kolejny odwiedziły Przedszkolaków. W inscenizacji pt. „Kolorowa Wróżka” przedstawiły wiersze Juliana Tuwima. Spotkanie rozpoczęła Wróżka (Zuzanna Cupryś), która wspólnie z dziećmi wyczarowywała kolory i postacie z wierszy. W przedstawieniu udział wzięły:

Kinga Piekut – „Lokomotywa”, „Idzie Grześ przez wieś…”,
Kornelia Radomska – „Słowik” , „”Kotek”,
Aleksandra Polańska – „Rzeczka”,
Jolanta Kołodziej – „Warzywa”,
Kinga Cisek – „Abecadło”

Dodatkową atrakcją spotkania była kula plazmowa, którą Przedszkolaki z ciekawością oglądały i dotykały. Urządzenie to nie ma żadnego praktycznego zastosowania. Służy ono do celów edukacyjnych, jako widowiskowy sposób prezentacji tworzenia się wyładowań elektrycznych oraz pełni rolę atrakcyjnej ozdoby wnętrz. Zbliżenie do kuli palca powoduje że, włókienka zagęszczają się w jego kierunku i przemieszczają się w ślad za jego poruszeniami.

camera logo3