wieliczka 2015Dnia 20 maja 2015 roku uczniowie klas 1-3 SP wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Po drodze odwiedziliśmy Polskie Lourdes w Porąbce Uszewskiej, gdzie każdy mógł spróbować wody z cudownego źródełka. W drodze do celu nastąpiła awaria autobusu. Z szybką pomocą przybyła Straż Pożarna wezwana przez kierowcę samochodu o numerze rej. KBR 60T4. Dzięki ich pomocy i zezwoleniu Policji mogliśmy bezpiecznie ruszyć w dalszą drogę. Po przybyciu na miejsce uczniowie schłodzili się wodą w fontannie. Po czym spotkaliśmy się z przewodnikiem, który opowiedział nam o tym niezwykłym, miejscu: „Wieliczka jest jedynym na świecie czynnym bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej obiektem górniczym. Jej oryginalne wyrobiska - chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby - o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości ponad 300 metrów. Warto zaznaczyć, że w dniu 8 września 1978 roku Kopalnia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, dołączyła do pierwszych 12 obiektów na całym świecie”.

Podczas wycieczki trasą turystyczną z przewodnikiem podziwialiśmy wspaniałe kaplice w tym kaplicę św, Kingi, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także ślady prac górniczych. Udostępniony odcinek do zwiedzania to 3,5 km trasa na głębokości od 64 - 135 m.

Przewodnik zaprowadził nas do Krainy Solilandii, po której oprowadzał nas Soliludek. Ostatnim punktem zwiedzanej trasy była Komnata Skarbnika. Duch kopalni przeprowadził z uczniami quiz wiadomości o Wieliczce.

Do domów wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni ale pełni wrażeń i wspomnień o czym będą nam przypominać zakupione pamiątki.

camera logo3                                                                         Opiekunowie wycieczki:

Barbara Tupaj, Halina Godek,

Katarzyna Chmiel, Aleksandra Piróg