230624 innowacja

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy I realizowali innowację pedagogiczną „Mój alfabet od A do Z”, w ramach której wykonywali dodatkowe ćwiczenia grafomotoryczne i kaligraficzne. Każdorazowo po wprowadzeniu danej litery uczniowie wypełniali kontury poznanych liter przy pomocy różnych technik plastycznych tworząc własne albumy liter. Instrukcja dotycząca każdego znaku graficznego była inna, często bardzo pomysłowa, dzięki czemu uczniowie mieli okazję stworzyć  zbiór różnobarwnych, atrakcyjnych ilustracji. (wyklejanie i ozdabianie np. bibułą, plasteliną, herbatą liściastą, ziarenkami kawy, drucikami kreatywnymi, pestkami dyni i in.).

Dodatkowe ćwiczenia były wsparciem i uatrakcyjnieniem zajęć w zakresie edukacji polonistycznej. Umiejętność czytania i pisania to podstawowe kompetencje jakie musi nabyć uczeń w klasach młodszych szkoły podstawowej. Wprowadzenie ucznia w świat liter to zatem bardzo odpowiedzialne zadanie. Niestety uczniowie rozpoczynający naukę często mają problem ze sprawnością manualną.  Spowodowane jest to nadmiernym korzystaniem z tabletu, telefonu lub komputera, a nikłym rozwijaniem umiejętności grafomotorycznych. Ruchome obrazki i gry multimedialne są bardziej atrakcyjne dla dziecka, niż kolorowanie i rysowanie. Brak odpowiednich ćwiczeń w zakresie motoryki małej w czasie zakłócanej przez Covid 19 edukacji przedszkolnej, uwidoczniły osłabienie graficznego poziomu pisma w klasach młodszych.

Głównym celem innowacji było zwiększenie sprawności manualnej i grafomotorycznej, doskonalenie graficznego poziomu pisma oraz rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności. Założenia innowacji zostały w pełni zrealizowane, a uczniowie podczas realizacji zadań wykazali się kreatywnością i ogromnym zaangażowaniem.

Agata Kogut

Zapraszamy do galerii zdjęć - camera-logo3.jpg