221003 wycieczka Turza

Rozbudzanie patriotyzmu, pielęgnowanie tradycji narodowych wiąże się  zainteresowaniem młodego pokolenia miejscami pamięci narodowej, poznawaniem pomników, pamiątek historycznych poczynając od najbliższego środowiska.

Mając na uwadze powyższe cele w dniu 26 września 2022 r. została zorganizowana wycieczka przedszkolaków do lasu turzańskiego gdzie znajduje się pomnik tzw. ,,Mały Katyń Ziemi Sokołowskiej”.

Dzieci w spokoju i z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania historyka i badacza lokalnej historii pana Piotra Ożoga, który w przystępny sposób, dostosowany do wieku słuchaczy przekazał dzieje losu tych, co oddali życie i zostali pochowani w mogile. Z powagą zapaliły znicz i odśpiewały Hymn Polski. W ten sposób okazały pamięć i szacunek pomordowanym.

Mam  nadzieję, że udało się nam wyzwolić  u dzieci przeżycia i emocje, rozbudzić pamięć i odczucia patriotyczne sprawić, że poczuły klimat przeszłości.

W wycieczce wzięły udział dzieci z grupy średniaków i starszaków. Opiekunami były: pani Maria Rembisz, pani Maryla Romańska oraz rodzice: pani Bożena Płachta, pani Justyna Krzyś i pani Paulina Kiełb. Pragnę podziękować wychowawczyniom grup i rodzicom za pomoc w organizacji wycieczki, sprawowanie opieki.

Panu Piotrowi Ożogowi dziękuję za przekazanie ciekawych, przystępnych informacji, poświęcony czas, trud związany z dojazdem na miejsce wycieczki.

camera-logo3.jpg                                                    Organizator wycieczki: Bożena Oczkowska