alt21 października 2011r. i 8 listopada 2011r. w ramach projektu edukacyjnego z historii najnowszej Polski zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, uczniowie uczestniczyli w 2 dwugodzinnych lekcjach prowadzonych przez pracownika IPN. Klasy IIA i IIB Gimnazjum realizowały temat „A więc wojna - polski wrzesień 1939r.”, a klasy 6, 5a, oraz 5b Szkoły Podstawowej temat :”Z flagą narodową Polski przez historię Polski”. Łącznie w lekcjach wzięło udział 100 uczniów naszej Szkoły. Opiekowali się nimi p. mgr Anna Marszał oraz p. mgr Tomasz Majka.

W ramach innych zajęć zaproponowanych przez rzeszowki oddział IPN-u 27 października 2011 roku grupa uczniów z klas I-II Gimnazjum z Górna wzięła udział w pokazie filmów upamiętniających wprowadzenie w dniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego w Polsce. Współorganiztorem tego pokazu był także Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Na początku uczniowie wysłuchali prelekcji na temat wprowadzenia stanu wojennego wygłoszonej przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, a następnie obejrzeli 2 filmy:

- „Śmierć jak kromka chleba” w reżyserii Kazimierza Kutza

- „Solidarność - kruszenie murów”, który zawierał wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń oraz dokumentację i oficjalne komunikaty ówczesnych władz państwowych.

W pokazie uczestniczyło 42 uczniów pod opieką państwa nauczycieli: p. mgr Anny Marszał oraz p. mgr Leszka Zwolińskiego.

alt

altPrzez 3 kolejne dni (7-8-9 grudnia 2011r) uczniowie III-cich klas gimnazjalnych w naszej Szkole mogli sprawdzić własne umiejętności na próbnym egzaminie gimnazjalnym.

Od roku szkolnego 2011/2012 egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest na nowych zasadach.Nowy egzamin gimnazjalny składa się z takich samych 3 części jak dotychczas, czyli z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z zakresu języka obcego nowożytnego, ale każda z części egzaminu ma inną strukturę. Zmiany polegają głównie na podzieleniu każdej części egzaminu na 2 grupy zadań. Zwiększony został również czas trwania części I i II egzaminu, przy czym zwiększyła się również czasochłonność poszczególnych zadań.

alt

Życząc powodzenia na właściwym egzaminie gimnazjalnym, który odbędzie się w dniach 24-25-26 kwietnia 2012 roku, przypominamy szczegółowo jakie zmiany zostały wprowadzone od tego roku szkolnego na poszczególnych częściach egzaminu:

altKultywując dawne polskie obyczaje Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. A. Piróg zorganizował 24 listopada 2011 roku „Andrzejki”- tradycyjną zabawę taneczną połączoną z wróżbami. Uczennice Szkoły Podstawowej (Andżelika Łach, Zuzanna Skomro, Ania Radomska, Weronika Piersiak, Karolina Perlak, Natalia Flis, Kinga Kosiorowska) a także uczennice Gimnazjum (Agnieszka Nowak, Kinga Skiba, Wiktoria Dec, Izabela Skomro, Karolina Popek, Marzena Surdyka, Magdalena Dolecka, Katarzyna Tupaj, Karolina Sondej, Paulina Krudysz) w kolorowych strojach cyganek przygotowały dla dzieci z Przedszkola oraz klas 1-3 SP spotkanie andrzejkowe. „Andrzejki” rozpoczęły się od wróżb, każdy przedszkolak i uczeń mógł poznać swoją przyszłość. Wśród wielu wróżb największym zainteresowaniem cieszyły się: „serca”, „kubki” i „buty”. Po skończonych wróżbach uczniowie bawili się przy muzyce. Dyskotekowa zabawa andrzejkowa dla klas starszych odbyła się również 24 listopada po godzinie 16.00. Podczas dyskoteki uczniowie bawili się przy wspaniałej muzyce. Niektórzy próbowali także uchylić rąbka tajemnicy odnośnie przyszłości i wróżyli sobie na różne sposoby.

alt

alt25 listopada 2011 roku w Zespole Szkól im. ks. M. Lachora odbył się IX Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Impreza ta zawsze budziła wiele pozytywnych emocji. Jest ona znakomitą okazją do promowania talentów zarówno wokalnych, jak i językowych, bowiem wielu laureatów wyśpiewało później wysokie miejsca m.in. na Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Wólce Niedźwiedzkiej oraz na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Rzeszowie. Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej co roku inicjują nauczyciele języków obcych naszej Szkoły: mgr I. Chudzik, mgr Ag. Biały, mgr Ar. Biały. Nad oprawą muzyczną czuwa oczywiście mgr D. Kosak, który nie tylko dba o przygotowanie wokalne uczestników, ale także uczniów grających w zespole akompaniującym. Tegoroczni wykonawcy przedstawiali piosenki w j. angielskim, j. francuskim i w j. hiszpańskim.

 

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum:

alt11 listopada 2011 roku obchodziliśmy 93 rocznicę odzyskania przez nasz naród niepodległości i suwerenności. Z tej okazji 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Program słowno-muzyczny przedstawiający historię odzyskania niepodległości przez Polskę, a także mówiący o olbrzymiej wartości posiadania wolności, napisał prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. Wykorzystano w nim m.in. piosenki „Piechota”, „Legiony”. Prezentazję multimedialną ukazującą zdjęcia z okresu I wojny światowej przygotowała p. Barbara Dobrzańska. Część artystyczną zakończono odśpiewaniem hymnu narodowego. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie SP i Gimnazjum pod kierunkiem państwa nauczycieli: B.Dobrzańskiej, D. Kosaka, A. Marszał, K. Chmiel. Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor Lucyna Perlak, która odwołała się do stale aktualnej potrzeby codziennego patriotyzmu. W swoim przemówieniu pani dyrektor przekonywała uczniów o potrzebie postawy patriotycznej. Ojczyzna, dająca swoim mieszkańcom poczucie wspólnoty jest bowiem dobrem najwyższym. Wyznacznikiem patriotyzmu w czasie pokoju jest przede wszystkim praca, a także znajomość historii kraju, pamięć o poległych, poszanowanie mienia wspólnego. Na koniec swojego przemówienia pani Dyrektor zachęcała uczniów do uczestnictwa w parafialnych obchodach Święta Niepodległości.

alt