221113 zdrowo jemy8 listopada - to Światowy Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania. W naszej szkole, a szczególnie dla uczniów klas 1-3, to dzień uświadamiania i zdobywania doświadczenia dotyczącego higieny zdrowego odżywiania się. Warsztaty na ten temat odbyły się po raz kolejny po długiej pandemii. Takie zajęcia są bardzo ekscytujące dla dzieci i bardzo chętnie biorą w nich udział. W tym roku uczniowie z klasy 1 i 2 pod czujnym okiem pań wychowawczyń (Haliny Godek i Agaty Kogut) wykonywali kolorowe kanapki z mnóstwem warzyw. Natomiast uczniowie z klasy 3 sałatki owocowe, pod opieką wychowawczyni – p. Katarzyny Chmiel. Czynności praktyczne były poprzedzone pogadanką na dany temat: "Dzieci w wieku szkolnym są grupą najbardziej narażoną na skutki nieprawidłowego żywienia. Dlatego pod pojęciem zbilansowanej diety należy rozumieć odpowiednią porcję pokarmu zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym.  W żywieniu dzieci powinny znaleźć się codziennie:  

- owoce i warzywa

- produkty pełnoziarniste (pieczywo i makarony)

- zdrowe tłuszcze i białko ( oleje roślinne, ryby i mięso dobrej jakości, sery twarogowe, jogurty i jajka, a także orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika i suszone owoce)."

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtujemy już od najmłodszych lat, dlatego tak ważne jest, aby uczyć nasze dzieci nie tylko w szkole jak jeść zdrowo, smacznie i w odpowiednich ilościach. To przede wszystkim rola rodziców i opiekunów (ciocie i babcie), którzy kształtują nawyki żywieniowe u swoich pociech już od najmłodszych lat. Wspólne gotowanie, zabieranie dzieci na zakupy i pokazywanie co jest wartościowe na sklepowych półkach, no i oczywiście DAWANIE DOBREGO PRZYKŁADU zawartością swojego talerza to najlepsze metody edukacji. Nad tym co nasze dzieci jedzą w domu mamy kontrolę i mamy na to wpływ.

Co jednak z godzinami, gdy dzieci są w szkole?                                                                             

W tym na przykład powinny pomóc zdrowe lunch boxy, w których powinna znaleźć się zdrowa kanapka, pokrojone warzywa np. słupki marchewki lub ogórka lub kilka pomidorków koktajlowych, rzodkiewek albo pokrojone owoce. To takie krótkie podpowiedzi dla rodziców, by zachęcić wszystkich do zdrowego stylu życia.                                                                                                   

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

Zapraszamy do galerii zdjęć. camera-logo3.jpg