210430 swieto konstytucji

Przed nami tzw. długi weekend. Czas odpoczynku od zajęć szkolnych. Nie zapomnijmy, że w te dni przypadają ważne dla każdego Polaka święta. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, a w dniu 3 maja wspominamy uchwalenie w 1791 roku konstytucji. Okażmy naszą postawę obywatelską i wywieśmy flagi na naszych domach!

Trzeci Maja radością wiosenną

Wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,

Sztandarami biało – czerwonymi

Umaiła się Rzeczpospolita.

W XVIII wieku Rzeczpospolita przeżywała kryzys. Sąsiadujące z nią Rosja, Austria i Prusy zaczęły zagrażać jej bezpieczeństwu. Aby ratować kraj, król Stanisław August Poniatowski z grupą patriotów przyczynili się do uchwalenia w 1791 roku konstytucji. Zapisane w niej ustawy były bardzo nowoczesne i dawały nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga – po amerykańskiej – na świecie.

W obecnej sytuacji – nauczania zdalnego w dobie epidemii, która również jest dla nas trudna i wymaga dostosowania się do nowej rzeczywistości, nie możemy zapomnieć o tym, co zrobili dla nas nasi przodkowie. Dlatego w ramach obchodów Konstytucji 3 Maja zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na filmy przygotowane przez Zamek Królewski w Warszawie.

Joanna Ożóg

Sławomir Sondej

video_icon.png Konstytucja 3 Maja - historia prosto z Zamku

video_icon.png Jan Matejko: "Rejtan. Upadek Polski."

video_icon.png Jan Matejko: "Konstytucja 3 Maja 1791"

video_icon.png Jak rządzono kiedyś. "Z historii polskiego parlamentaryzmu cz.1"

video_icon.png Jak rządzono kiedyś. "Z historii polskiego parlamentaryzmu cz.2"

video_icon.png Konstytucja 3 Maja w obrazach i literaturze