markowa 2018Dnia 26 października uczniowie starszych klas naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Na placu muzealnym obejrzeli pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu oraz tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu. Ponadto na monumentalnej Ścianie Pamięci umieszczono tabliczki z nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów na Podkarpaciu, wśród nich udało się odszukać nazwisko naszego rodaka ks. M. Lachora patrona naszej szkoły. Jak się szacuje, dzięki nim życie ocaliło co najmniej 2900 Żydów na Podkarpaciu.
           Ekspozycja muzealna obejmuje materiały archiwalne, w tym druki, fotografii, a ponadto filmy dokumentalne. Multimedialna scenografia MPRŻ i towarzyszące jej eksponaty opisane zostały w trzech językach (polskim, angielskim i hebrajskim). Centralna cześć Sali ekspozycyjnej stanowi symboliczne przedstawienie rodzinnego domu. Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród narodów Świata. Na terenie całej okupowanej Polski za pomoc ludności żydowskiej Niemcy zabili około tysiąca Polaków. Dla uczniów była to niezapomniana lekcja historii, która przybliżyła losy Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Aleksandra Piróg
Janusz Wołcz

camera-logo3.jpg