KONKURS „PIERWIASTKI   ŻYCIA” im. dr Eugeniusza Bernata

pod honorowym patronatem Firmy Smak w Górnie
oraz Posła na Sejm RP inż. Mieczysława Miazgi

pierwiastki zycia 2018X edycja Powiatowego Konkursu biologiczno – chemicznego PIERWIASTKI ŻYCIA pod hasłem „Woda naszym skarbem jest”, odbyła się 10 maja 2018 r. w Zespole Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie i zgromadziła prawie 40 uczniów z gimnazjów i szkół podstawowych z terenu powiatu rzeszowskiego (Sokołów Młp., Trzeboś, Wólka Niedźwiedzka, Nienadówka 1, Nienadówka 2, Łowisko, Kamień, Zaborze i Górno). Organizatorami imprezy byli nauczyciele zespołu matematyczno – przyrodniczego gimnazjum w Górnie: p. Małgorzata Maziarz, p. Krystyna Gumienny, p. Monika Łach, p. Anna Marszał. Gośćmi honorowymi konkursu byli: mgr Sławomir Spaczyński przedstawiciel Biura Poselskiego Posła na Sejm RP inż. Mieczysława Miazgi oraz przedstawiciel Firmy Smak p. Maria Bernat. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała mgr Teresa Surdyka – Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie. Zmagania konkursowe składały się z trzech części. W pierwszej każdy z uczniów przygotował pracę plastyczną (plakat, tablicę informacyjną, reklamę, komiks), prezentację multimedialną, wiersz lub rozprawkę na temat „Woda naszym skarbem jest”. W części drugiej uczestnicy rozwiązywali zadania testowe teoretyczne i obliczeniowe, w których sprawdzana była wiedza z dziedziny chemii i biologii. Część trzecią stanowiły zadania praktyczne - eksperymentalne rozwiązywane w grupach.

Oczekiwanie na werdykt jury umiliły wszystkim pokazy chemiczno-fizyczne pt. „Woda – niezwykła substancja” przygotowane przez uczennice naszego gimnazjum: Kingę Bursztę, Karolinę Stec, Wiktorię Ciak, Anetę Zagaja i Kingę Kowalczyk.

Jury w składzie:

mgr Małgorzata Maziarz – nauczyciel chemii
mgr Barbara Kapuścińska – nauczyciel chemii
mgr Barbara Grzesiakowska – nauczyciel chemii
mgr Krystyna Gumienny – nauczyciel biologii
mgr Lucyna Perlak – nauczyciel języka polskiego
mgr Barbara Tupaj - nauczyciel plastyki
mgr Dariusz Kosak – nauczyciel plastyki
mgr Jacek Rembisz – nauczyciel informatyki
mgr Monika Łach – nauczyciel matematyki

po zsumowaniu punktów z trzech części wyłoniło zwycięzców konkursu:

I miejsce – Aleksandra Chorzępa z Zespołu Szkół nr 1 w Nienadówce,

II miejsce – Magdalena Partyka z Zespołu Szkół w Kamieniu,

III miejsce – Kinga Kołodziej z Zespołu Szkół w Górnie,

IV miejsce – Joanna Cisek z Zespołu Szkół w Górnie.

Oprócz tego jury przyznało następujące wyróżnienia:

Wyróżnienie za najciekawszą prezentację – Krzysztof Wojdyła z Zespołu Szkół w Łowisku,

Wyróżnienie za najładniejszy plakat – Lidia Hajder z Zespołu Szkół w Wólce Niedźwiedzkiej,

Wyróżnienie za najlepszą reklamę – Martyna Surowiec z z Zespołu Szkół nr 1 w Nienadówce,

Wyróżnienie za najciekawszą tablicę informacyjną – Aleksandra Chorzępa z Zespołu Szkół nr 1 w Nienadówce,

Wyróżnienie za najlepszą rozprawkę – Dominika Sołtys z Zespołu Szkół nr 2 w Nienadówce,

Wyróżnienie za najlepszy wynik na teście na poziomie gimnazjum – Magdalena Partyka z Zespołu Szkół w Kamieniu,

Wyróżnienie za najlepszy wynik na teście na poziomie szkoły podstawowej – Joanna Cisek z Zespołu Szkół w Górnie,

Wyróżnienie za najładniejszy wiersz – Kinga Kołodziej z Zespołu Szkół w Górnie,

Wyróżnienie za najlepszy komiks – Joanna Cisek z Zespołu Szkół w Górnie,

Wyróżnienie za najwyższy wynik z części praktycznej – Aleksandra Chorzępa z Zespołu Szkół nr 1 w Nienadówce, Gabriela Skomro z Zespołu Szkół w Górnie, Hubert Prucnal ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Trzebosi, Klaudia Jędrek i Krzysztof Wojdyła z Zespołu Szkół w Łowisku, Magdalena Partyka z Zespołu Szkół w Kamieniu.

I miejsce – biorąc pod uwagę wynik średni przypadający na szkołę – wywalczył Zespół Szkół Nr 2 w Nienadówce.

Dodatkowo jury przyznało jeszcze trzy wyróżnienia dla Magdaleny Cyrek z Zespołu Szkół Nr 2 w Nienadówce, Karoliny Gancarz z zespołu Szkół w Kamieniu ora Wiktorii Partyka ze Szkoły Podstawowej w Zaborzu.

Na zakończenie wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy, zasponsorowane przez: firmę Smak, przez pana Posła inż. Mieczysława Miazgę oraz p. Mieczysława Kobiernika.

Tegoroczna edycja konkursu dofinansowana była również ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Dotacja została wykorzystana na zakup nagród książkowych oraz na zakup sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych koniecznych do przeprowadzenia praktycznej części konkursu oraz do przygotowania pokazów chemicznych.

M. Maziarz

camera-logo3.jpg