warsztaty stalowa 2017Dnia 30.11.2017 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Oferta edukacyjna muzeum to wystawa „WYSPIAŃSKI W 99 ROCZNICE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI.” Prezentowana ekspozycja została zbudowana wokół najważniejszych motywów twórczości artysty i podzielona na części: Warsztat/szkice i studia/, Człowiek/portrety przyjaciół i nieznajomych/, Natura/szkice/, japonizm-widok z okna pracowni artysty. Kluczowa częścią wystawy jest przestrzeń dedykowana twórczości teatralnej Stanisława Wyspiańskiego. Na wystawie prezentowano kilkadziesiąt oryginalnych dzieł artysty. Były to pastele, akwarele, szkice, ilustracje plakaty, rekwizyty. Taki dobór obiektów stanowi wyjątkowy materiał edukacyjny z historii ,literatury, sztuki z naszego dziedzictwa narodowego. Oferta edukacyjna do wystawy to warsztaty teatralne w których uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych. Były to zajęcia inspirowane tekstem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Dla klas młodszych, przeznaczona była lekcja muzealna która przybliżyła twórczość artysty Ponadto uczniowie klas młodszych uczestniczyli w warsztatach plastycznych, poznając niełatwą technikę, jaką są pastele. Tą techniką uczniowie wykonali pejzaż widziany zza okna pracowni ,inspirując się dziełem mistrza zatytułowanym „Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki”. Myślę, że uczniowie wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń oraz bogatsi o wiedzę z zakresu historii sztuki i sztuk plastycznych.

Barbara Tupaj

Warsztaty w Muzeum Okręgowym w Stalowej Woli

30 listopada 2017r. gimnazjaliści z klasy II-ej , wzięli udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Okręgowym w Stalowej Woli . Inspiracją dla organizacji warsztatów, stanowiła wystawa dzieł Stanisława Wyspiańskiego oraz tekst stworzonego przez niego „wesela”. Obraz społeczeństwa polskiego ukazanego oczami „czwartego wieszcza" spotkał się podczas debiutu „Wesela” z niezrozumieniem, wręcz krytyka. My - nauczyciele, byliśmy ciekawi subiektywnych odczuć uczniów dotyczących współczesnej rzeczywistości. Projekty plastyczne obecnego społeczeństwa polskiego, stworzone przez naszych gimnazjalistów, przykuwały uwagę, oddawały głębię przemyśleń, skłaniały do refleksji. Na pewno to niezapomniana lekcja, zarówno dla uczniów jak i dla nas, nauczycieli.

Lucyna Perlak

camera-logo3.jpg