ANDRZEJKOWY WIECZÓR ZABAW

andrzejki 2017Andrzejki mają długą tradycję. To wieczór wróżb, magii znany od najdawniejszych czasów, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc uchylając wrota do nieznanej przyszłości. Andrzejki były również specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Dziś tradycje andrzejkowe to dobry pomysł na zorganizowanie zabawy z dziećmi. To okazja do rozbudzenia w dzieciach ciekawości chęci poznania ludowej tradycji! Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa.

22 listopada 2017 roku dla dzieci z Górna był wyjątkowy. Właśnie w tym dniu już od rana panowała radosna atmosfera. Podczas wspólnego wróżenia było wiele śmiechu i pozytywnej energii. Dzieci bawiły się następująco: lały wosk, przestawiały buty w kierunku drzwi, losowały kolory, kim będą, magiczne pudełko itp.

Wieczorem tego samego dnia dzieci wraz z rodzicami zgromadziły się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Górnie. Tu wspólnie z rodzicami oraz zaproszonymi wróżkami–czarodziejkami oddały się zabawie, tańcząc i szalejąc w rytm muzyki. Cały wieczór wypełniony był konkursami, tańcami, pląsami i zabawami. Dzieci mogły w pełni rozładować swoją energię.

Zabawy sprawiły im wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Całej zabawie towarzyszyła radosna atmosfera.

W zabawie uczestniczyło około 100 dzieci z Górna w wieku 2,5-10 lat. Sponsorami tej wspaniałej imprezy byli: p. Mieczysław Kobiernik i p. Andrzej Godek. Panowie wspólnie ze zgromadzonymi uczestniczyli w spotkaniu. Swoją obecnością zaszczyciła nas również p. dyrektor ZS w Górnie - p. Teresa Surdyka i p. Zofia Marut - dyrektor SP2 w Górnie-Zaborzu.

W imieniu wszystkich dzieci serdecznie dziękujemy za zorganizowanie tak atrakcyjnego wieczoru, który dostarczył wiele niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Pamiątką będą fotografie wykonane podczas tej zabawy.

Maryla Romańska
Maria Rembisz