W tym roku szkolnym (2016/2017) klasa 3 szkoły podstawowej Zespołu Szkół im. ks. M. Lachora w Górnie zakwalifikowała się do programu edukacyjnego pod nazwą „Zdrowe - nietrudne” (#zdrowenietrudne). Jest to już druga edycja programu, którego organizatorem jest Spółka KUPIEC z o.o. Celem programu jest propagowanie wśród dzieci zdrowego sposobu odżywiania, oraz nauka zdrowego odżywiania, w szczególności wykreowanie wśród dzieci przeświadczenia, że racjonalne odżywianie się ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, zaś nauka o zdrowym żywieniu może stanowić atrakcyjną formę czasu wspólnie spędzonego w szkole. Uczniowie klasy 3 z wielkim entuzjazmem przystąpili do Programu „Zdrowe - nietrudne”.

IMG_0018.JPGW dniu 03.02.2017r. – odbyły się pierwsze zajęcia edukacyjne zatytułowane „Mocne kości to podstawa”, na których uczniowie dowiedzieli się „dlaczego trzeba gimnastykować się; po co człowiekowi potrzebny jest szkielet?”. Na zajęciach dzieci obejrzały w Internecie krótki film, w którym pani dietetyczka wyjaśniła, „Co to jest wapń? ”oraz oglądały zdjęcia rentgenowskie układu kostnego człowieka. Wykonywały zadania w Kartach Pracy, w których utrwalono zagadnienie „Rola wapnia i fosforu dla człowieka”. Największą frajdą dla dzieci była cześć kończąca zajęcia- przygotowywanie zdrowej przekąski „Kremu trójkolorowego”.

IMG_0177 (2).JPG14 lutego 2017r. – „Walentynki” – „Dzień Zakochanych” – klasa 3 urządziła zabawę walentynkową pt. „Organizujemy karnawałowe przyjęcie”. Celem warsztatów pod hasłem: „Zdrowe - nietrudne” (#zdrowenietrudne), było poszerzenie wiedzy o tradycjach i zwyczajach karnawałowych, rozwijanie twórczej aktywności oraz udział dziecka w różnych zabawach. Zadaniem dzieci było przygotowanie na ten czas ciekawego stroju karnawałowego oraz poczęstunku. Z dużym zaangażowaniem przystąpiły do wykonania tego zadania. Podzieleni na grupy przygotowywały następujące karnawałowe smakołyki: wafle z serkiem, trufle z kaszy jaglanej i koktajle owocowe. Ciekawa formą było tez uzupełnienie karty pracy.

28 lutego 2017r. kolejna lekcją z cyklu: „Zdrowe - nietrudne” (#zdrowenietrudne) był temat „Zdrowie bierze się z brzucha”, której celem było przybliżenie dzieciom, a zarazem zrozumienie następujących pojęć: probiotyki, prebiotyki, błonnik, a także kształtowanie nawyków regularnego i zdrowego spożywania posiłków oraz poznanie produktów zawierających błonnik. Na zajęciach dzieci zobaczyły krótki film: „co to jest błonnik”, a także wykonały doświadczenie z błonnikiem. Do przygotowania zdrowych przekąsek wykorzystały produkty firmy „Kupiec”, a były to: m.in. „Praliny jaglano-kakaowe”. W ciągu dnia najsmaczniejsza przekąska dla dziecka jest deser, wiec wykorzystałam scenariusz warsztatów kulinarnych „Zdrowy deser”. Dzieci z ochota przystąpiły w grupach do zrobienia: sałatki owocowej z płatkami owsianymi, musu owocowego z otrębami i koktajlu owocowego. Po degustacji wykonywanych przez nie same przysmaków, stwierdziły, że owocowy, zdrowy posiłek może z pewnością zastąpić słodki batonik i jest równie smaczny.

IMG_0482.JPG21.03.2017r. trzy zespoły wykonywały deser z kaszy jaglanej, maślanki i owoców- krem bananowy, krem z mrożonych truskawek, krem z mrożonych jagód. Wszystkim dzieciom bardzo smakował własnoręcznie przygotowany smakołyk, (czego efektem są zamieszczone zdjęcia). Zajęcia podsumowano krótką pogadanka o sposobie dbania o kości, prawidłowej postawie ciała, gimnastyce i zdrowym odżywianiu.

WP_20170608_08_40_41_Pro.jpg8 czerwca 2017r. odbyły się zajęcia pt. „Ekowkręcony”. Uczniowie na podstawie doświadczeń i obserwacji dowiedzieli się „Co to jest prąd elektryczny?”, „Jak należy bezpiecznie obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi?” Ostatnim punktem zajęć było wykonywanie przez dzieci pysznej lemoniady i zielonej pasty dobrej dla oczu.

 

camera logo3