przyjaciele przyrody 2017Międzynarodowy Dzień Ziemi jest wspaniałą okazją by podejmować działania na rzecz poprawy naszego naturalnego środowiska, poszerzania grona obrońców.

Nasza szkoła podejmuje w tym kierunku wiele działań. Między innymi w dniu 26 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół im. ks. Mieczysława Lachora odbył się VII Powiatowo-Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy "PRZYJACIELE PRZYRODY", który honorowym patronatem objęli Starosta Rzeszowski pan Józef Jodłowski oraz Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski pan Andrzej Ożóg. Pragniemy również poinformować iż na w/w konkurs otrzymaliśmy z Powiatu i Gminy środki finansowe, za co serdecznie dziękujemy.

Tematem przewodnim w tym roku było: środowisko naturalne pól i łąk, roślinność i zwierzęta chronione. Ekologiczne sposoby ochrony roślin przed szkodnikami, zagrożenia dla przyrody ze strony człowieka, jak rozsądnie gospodarować darami natury, by mogły one zachwycać także kolejne pokolenia.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich Szkół Podstawowych z Gmin: Kamień, Trzebownisko i Sokołów Małopolski (ogółem 16 zespołów).

1. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łowisku (2 zespoły)
  2. Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Kamieniu- Prusinie
  3. Zespół Szkół w Stobiernej (2 zespoły)
  4. Zespół Szkół w Stobiernej (2 zespoły)
  5. Szkoła Podstawowa w Turzy
  6. Zespół Szkół im. bł. B. Markiewicza w Trzebosi
  7. Szkoła Podstawowa w Wólce Sokołowskiej
  8. Szkoła Podstawowa im. Ignacego Partyki w Górnie-Zaborzu
  9. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim (2 zespoły)
  10. Zespół Szkół im. ks. M. Lachora w Górnie
  11. Szkoła Podstawowa im. Św. Faustyny Kowalskiej w Trzebosi
  12. Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Niedźwiedzkiej

Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach:

- pisali test

- układali puzzle na czas

- rozpoznawali nasiona zbóż

-wykonali pracę plastyczną techniką dowolną – kwiaty polne, trawy, zboża ,chwasty (bukiet)

Komisja wyłoniła zwycięzców:

I miejsce: uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim w składzie: Piersiak Julian, Gałgan Julia, Walicki Krzysztof, opiekun: pani Małgorzata Goclon- Słonka,

II miejsce: uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim w składzie:

Nowak Seweryn, Ożóg Weronika, Koziarz Maciej, opiekun: pani Anna Kowalska,

III miejsce: Szkoła Podstawowa im. Ignacego Partyki w Górnie-Zaborzu w składzie: Cymerys Krystian, Ożóg Justyna, Stec Patryk, opiekun: Danuta Szypuła

Wszyscy otrzymali nagrody książkowe, ponadto zespół pierwszy otrzymał na rok "PUCHAR PRZECHODNI". Każdemu uczestnikowi konkursu wręczono również upominek w postaci lupy i pamiątkowy długopis.

Komisja dodatkowo nagrodziła książkami uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu: tj. Julię Gałgan z ZS w Sokołowie, Zofię Michałek z ZS w Łące, Gabrielę Litwin z ZS w Wólce Niedźwiedzkiej, Julię Burszta z ZS w Górnie. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują uczniom, opiekunom, gościom, za przybycie i aktywne uczestnictwo. Dziękujemy za pracę w komisji, szczególnie pani mgr Annie Marszał za czuwanie nad poprawnym przebiegiem konkursu, cenne uwagi, wskazówki przy układaniu testu.

Z całego serca dziękujemy również rodzicom uczniów za przygotowanie poczęstunku.

Szczególne podziękowania pragnę skierować do naszych sponsorów dzięki, którym mogliśmy wręczyć uczestnikom atrakcyjne nagrody, upominki, przygotować wspaniały poczęstunek dla dzieci i dorosłych.

Na koniec przytoczę słowa pana Starosty Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego:

"Kieruję pod adresem organizatorów VII Powiatowo-Gminnego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego "Przyjaciele Przyrody" słowa uznania za wcielanie w życie misji chronienia otaczającego nas środowiska naturalnego, jak też za proekologiczne kształcenie najmłodszych członków naszej społeczności. Cieszę się, że na terenie powiatu rzeszowskiego są placówki oświatowe, w których dokonuje się tak wartościowa praca. Rozbudzanie w uczniach miłości do ojczystej przyrody jest sprawą wielkiej wagi, dlatego jeszcze raz serdecznie dziękuję Państwu oraz wszystkim uczestnikom konkursu".

Tak miłe słowa mobilizują do dalszej pracy, do organizacji kolejnej edycji konkursu.

Bożena Oczkowska

camera logo3