231117 kodowanie  

Temat programowania staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby z powodzeniem kodować, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia jeszcze na etapie przedszkola.

W przedszkolu rozpoczęły się cykliczne zajęcia z „Kodowania na Dywanie”. Dzieci podczas tych zajęć uczyć się będą programować poprzez zabawę wspierającą wszechstronny rozwój. Do nauki programowania nie potrzebujemy komputera, można zaczynać od prostych zabaw w kodowanie wykorzystując plansze przystosowanie do nauki kodowania wraz z różnymi akcesoriami min. kolorowych kubeczków. Ponadto w przedszkolu możemy wykorzystać karty obrazkowe, układanki typu sudoku, gra w statki, gry planszowe lub karciane, labirynty, klocki, rozwiązywanie zadań logicznych.

Zdobycie umiejętności niezbędnych do programowania, takich jak np. umiejętność myślenia logicznego, przydaje się nie tylko do samego programowania, ale także przy nauce innych zagadnień (np. matematyki). Nauka kodowania na etapie przedszkolnym kształci też myślenie logiczne i przyczynowo-skutkowe, rozwija kreatywność.

Umiejętność kodowania jest o tyle ważna, że pomaga w nauce, zarówno czytania, jak i pisania. Patrząc dalej w przyszłość – wspiera rozwój dziecka pod kątem późniejszego życia w świecie technologii.

Podsumowując, zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Stopniowo oswajamy dzieci z nowymi pojęciami, które stają się dla dzieci bardziej zrozumiałe i pozytywnie kojarzone, bo programowanie może być świetną zabawą.

W naszym przedszkolu każda z grup nabywała umiejętności kodowania podczas rożnych zabaw i aktywności. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach z kodowania. 

                                                                                                     Wychowawcy

Zapraszamy do galerii zdjęć - camera-logo3.jpg