Jak kształtować u przedszkolaka uprzejmość i odpowiedzialność.

Bycie uprzejmym to niezbędny warunek nawiązywania relacji międzyludzkich, dlatego od początku pobytu dziecka w przedszkolu uczymy je  życzliwości  i przyjaznego stosunku do ludzi.  Bycie miłym dla innych wpisujemy do zasad obowiązujących w grupie.

Na początku zwracamy uwagę przede wszystkim na stosowanie zwrotów grzecznościowych. Dzieci naśladują zachowania nauczyciela i rodziców, którzy są dla niego przykładem. Witamy się z dzieckiem, oczekujemy odpowiedzi ale nie wymuszamy od nich użycia zwrotu ,,dzień dobry,, . Z mojego doświadczenia, obserwacji wynika, że dzieci po pewnym czasie wchodząc do sali samodzielnie witają się z nauczycielem, kolegami.

Największą trudność trzylatkom początkowo sprawia dzielenie się zabawkami oraz oczekiwanie na swoją kolej.

Dzieci, które nie mają rodzeństwa, po raz pierwszy spotykają się z sytuacją, że nie wszystkie zabawki są do ich dyspozycji i że muszą dzielić się nimi z innymi.  Nigdy nie można karać dziecka za to, że zabiera innym zabawkę lub nie chce się z nią podzielić.

Jak uczyć trzylatka właściwego zachowania w takich sytuacjach?

Należy cierpliwie przypominać o użyciu konkretnego zwrotu grzecznościowego np. poproszę lalkę, czy mogę się z tobą bawić? Przypominać w trakcie zabaw, podczas sytuacji dnia codziennego. Dla dzieci, które jeszcze nie mówią, należy ustalić język gestów.

W jaki sposób uczyć przedszkolaki odpowiedzialności?

Dzieci powinny:

 - odkładać ubrania w szatni na swoją półkę

 - sprzątać zabawki ,odkładać na wyznaczone miejsce po skończonej zabawie

 - zabierać do domu zabawki przyniesione do przedszkola

Przedszkolak zaczyna się również uczyć odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo. Dowiaduje się, jak należy zachowywać się  w przedszkolu, na placu zabaw, podczas spacerów, aby nie stało się mu coś złego. Uczy się, że nie należy oddalać się od grupy, nie można wychodzić z sali.

Jak postępować, aby obowiązki nie kojarzyły się dzieciom z karami?

- Należy im uzmysłowić konsekwencje braku odpowiedzialności:  Jeśli nie posprzątasz klocków, ktoś może się o nie przewrócić; Jeśli popsujesz zabawkę, nie będziesz miał się czym bawić; Jeśli nie odłożysz na wyznaczone miejsce maskotki czy ubrania, nie będziesz mógł ich znaleźć itd.

- Nie należy wyręczać dzieci w realizacji ich obowiązków, ale pomagać, jeśli te obowiązki sprawiają im trudność.

- Dobrze jest doceniać wysiłek dziecka, udzielać informacji zwrotnej opisując to co   widzimy, np. wszystkie klocki są w odpowiednich pudełkach, wymagało to dużej uwagi, żeby się nie pomylić. Podkreślajmy to, co zostało zrobione i koncentrujmy się na pozytywach.

             Terapeuta pedagogiczny:

      Bożena Oczkowska