210830 porady 1

Jak rozstać się z maluchem?

Dla trzylatka lub dwu i pół latka, a nawet czterolatka rozstanie z rodzicami to ogromna rewolucja.

Rozstanie z maluszkiem powinno trwać jak najkrócej, to podstawowa i naczelna zasada.

Należy dziecko pocałować na pożegnanie, zapewnić że będzie mu tu dobrze, wesoło, pozna kolegów, koleżanki. Potem należy oddać dziecko w ręce wychowawcy i wyjść.

Po oddaniu dziecka pod opiekę wychowawcy nie można wracać na salę lub pokazywać się dziecku ponieważ potęgujemy stres dziecka.

Nie należy robić smutnej miny - ponieważ dziecko pomyśli, jeśli rodzice się martwią to ono też nie ma powodu do radości.

Należy zapewnić dziecko, że odbierzemy go o określonej porze np. po obiedzie. Należy być w tej kwestii słownym i punktualnym, by dziecko nie poczuło się oszukane.

Stres z rozstaniem w przypadku wielu dzieci jest krótkotrwały i ma miejsce kilka minut po rozstaniu z rodzicami. Dziecko szybko się uspokaja i zaczyna bawić. Jeśli płacz dziecka będzie się przedłużał, wychowawca zadzwoni do rodzica, wspólnie uzgodnicie co dalej.

Rodzice to Wy macie zasadniczy wpływ na samopoczucie dzieci i sposób adaptacji w przedszkolu.

Rodzicu, proszę o zaufanie. Zrobię wszystko, aby Wasze dziecko czuło się w przedszkolu bardzo dobrze i bezpiecznie.

Wychowawca grupy maluchów: Bożena Oczkowska